ᐈ 10 найбільших бібліотек світу – великі бібліотеки – самі великі 2024

Протягом тисячоліть бібліотеки були одними з найбільших світових інститутів знань. Протягом історії бібліотеки завжди накопичували великі колекції книг, урядових документів та інших носіїв інформації, і бібліотеки з цього списку на сьогоднішній день мають одні з найбільших колекцій у світі.


Замість того, щоб упорядкувати цей список за розміром будівлі бібліотеки, ми вирішили зосередитися на розмірі їхніх колекцій. На момент написання цієї статті це 10 найбільших бібліотек світу, і їхні колекції продовжують розширюватися з кожним роком.

10. Національна бібліотека Китаю

Кількість одиниць зберігання в каталозі: 37,68 млн


Місцезнаходження: Пекін, Китай


Відвідувачів на рік: понад 5 мільйонів


Рік відкриття: 1909

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Хоча це не найбільша бібліотека країни, як випливає з її назви, Національна бібліотека Китаю є офіційною бібліотекою Китайської Народної Республіки. Національна бібліотека Китаю розташована в столиці країни Пекіні і налічує понад 37,68 мільйона одиниць зберігання.

Національна бібліотека Китаю є не тільки головним сховищем публікацій країни, але й національним бібліографічним центром, національним центром збереження і консервації стародавніх книг, а також національним музеєм стародавніх книг Китаю. Національна бібліотека Китаю також збирає і зберігає іноземні видання.

Чи знаєте ви?

Національна бібліотека Китаю налічує близько 280000 томів рідкісних книг, які включають понад 1600 рідкісних творів династій Сун і Юань.

9. Національна бібліотека Росії

Кількість одиниць зберігання в каталозі: 37,89 млн


Місцезнаходження: Санкт-Петербург, Росія


Відвідувачів на рік: близько 1 млн


Рік відкриття: 27 травня 1795

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Національна бібліотека Росії в Санкт-Петербурзі є другою за величиною бібліотекою в країні. Станом на кінець 2016 року (останній рік статистичних даних) у фондах Російської національної бібліотеки налічувалося близько 37,89 мільйона одиниць зберігання. В середньому Національна бібліотека Росії приймає близько мільйона відвідувачів, але в 2016 році вона побачила лише 820000 осіб.

Заснована 27 травня 1795 року, Національна бібліотека Росії містить документи, що охоплюють останні два століття історії країни. Спочатку Національна бібліотека Росії була заснована Катериною II як Імператорська публічна бібліотека.

Чи знаєте ви?

Одними з найбільших скарбів Російської національної бібліотеки є карта світу 1707 року і Санкт-Петербурзький кодекс, який є сторінкою Старого Заповіту на івриті 1010 року. Деякі з цих скарбів можна побачити онлайн на сайті Національної бібліотеки Росії.

8. Національна бібліотека Франції

Кількість одиниць зберігання в каталозі: понад 40 млн


Місцезнаходження: Париж, Франція


Відвідувачів на рік: понад 1 мільйон


Рік відкриття: 14 століття

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Національна бібліотека Франції – національна бібліотека Франції та найбільша бібліотека країни. Загалом у фондах Бібліотеки налічується понад 40 мільйонів одиниць зберігання, серед яких 15 мільйонів книг і друкованих документів, рукописів, гравюр, фотографій, карт і планів, партитур, монет, медалей, звукових документів, відео- та мультимедійних документів, елементів декорацій. Щороку Національна бібліотека Франції отримує 150000 нових надходжень.

Національна бібліотека Франції є однією з найстаріших бібліотек у цьому списку і веде свою історію від королівських бібліотек, які утримувалися французькими королями з часів правління Карла V (1364 – 1380). Протягом століть книжкова колекція Франції зростала, а нинішні будівлі Національної бібліотеки Франції були відкриті наприкінці 1990-х років.

Чи знаєте ви?

У Бібліотеці Рішельє зберігаються спеціальні колекції Національної бібліотеки Франції, і зараз вона перебуває на стадії масштабної реконструкції, яку планується завершити у 2020 році.

7. Національна бібліотека дієтології

Кількість одиниць зберігання в каталозі: 41,8 млн


Місцезнаходження: Головні філії в Токіо та Кіото, Японія


Відвідувачів на рік: 654 000


Рік відкриття: 1948

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Національна дієтична бібліотека, головні філії якої розташовані в Токіо та Кіото, є національною бібліотекою Японії. Основна роль Національної бібліотеки дієти – допомагати членам Національного парламенту Японії (двопалатного законодавчого органу Японії) в їхніх дослідженнях. Однак, Національна бібліотека дієти також відкрита для громадськості, і щороку її відвідують понад 650000 осіб.

За останніми статистичними даними 2016 року, Національна бібліотека дієти налічує понад 41,8 мільйона одиниць зберігання. Колекція Національної бібліотеки дієти складається з понад 10,75 мільйонів книг, 17 мільйонів періодичних видань і газет, 9 мільйонів мікроформ, сотень тисяч карт, звукозаписів, рукописів і докторських дисертацій.

Чи знаєте ви?

У холі головного корпусу Національної бібліотеки дієти є гравюра з фразою “Тверде переконання, що істина робить нас вільними” – вона написана японською та грецькою мовами.

6. Російська державна бібліотека

Кількість одиниць зберігання в каталозі: 47 млн


Місцезнаходження: Москва, Росія


Відвідувачів на рік: 800 000


Рік відкриття: 1862

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Російська державна бібліотека – найбільша бібліотека в країні, а також у Східній Європі. Заснована у 1862 році як частина Московського публічного та Румянцевського музеїв, Російська державна бібліотека наразі налічує понад 47 мільйонів одиниць зберігання. Щороку Російську державну бібліотеку відвідують близько 800000 осіб, і кожен громадянин Російської Федерації або іншої держави може отримати читацький квиток, коли йому виповниться 14 років.

В останні роки Російська державна бібліотека оновлює і розширює свою колекцію електронними книгами та цифровими копіями друкованих видань і дисертацій. Наразі понад 90% авторефератів дисертацій, стародруків, документів з Картографічної колекції та Універсальної колекції, а також понад 80% Музичної колекції Російської державної бібліотеки знаходяться у відкритому доступі.

Чи знаєте ви?

Загальний електронний каталог Російської державної бібліотеки є відкритим і безкоштовним для всіх, хто має доступ до Інтернету.

5. Шанхайська бібліотека

Кількість одиниць зберігання в каталозі: понад 50 мільйонів


Розташування: Шанхай, Китай


Відвідувачів на рік: Не визначено


Рік відкриття: 22 липня 1952

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Шанхайська бібліотека – найбільша публічна бібліотека Китаю з колекцією понад 50 мільйонів одиниць зберігання (як китайських, так і західних). Окрім того, що Шанхайська бібліотека є публічною бібліотекою, вона також пропонує науково-технічні та галузеві інформаційно-дослідницькі функції. У 1995 році Шанхайська бібліотека об’єдналася з Інститутом науково-технічної інформації Шанхаю (ISTIS) і стала першою бібліотекою в Китаї, яка пропонує широкі дослідницькі функції.

Після злиття у 1996 році для Шанхайської бібліотеки було збудовано нову будівлю, яка зараз є однією з найвизначніших пам’яток міста. На додаток до традиційних послуг, Шанхайська бібліотека має цифрову систему персоналізованого обслуговування з інтерфейсами китайською, англійською та японською мовами.

Чи знаєте ви?

Шанхайська бібліотека має велику цифрову колекцію, що складається з 300000 електронних книг, 10000 завершених онлайн-книг, 1000 серійних онлайн-романів, 8000 електронних журналів і 60 електронних газет.

4. Бібліотека та архіви Канади

Кількість одиниць зберігання в каталозі: понад 54 мільйони


Місцезнаходження: Оттава, Канада


Відвідувачів на рік: Не визначено


Рік відкриття: 2004 (рік об’єднання Національного архіву Канади та Національної бібліотеки Канади)

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Бібліотека та архіви Канади є найбільшою бібліотекою та дослідницьким центром Канади. Національна бібліотека Канади була заснована в 1953 році, а Національний архів Канади працює з 1872 року. У 2004 році Бібліотека та архіви Канади об’єднала функції Національного архіву Канади та Національної бібліотеки Канади.

Сьогодні Бібліотека та архіви Канади зберігає документальну спадщину Канади та забезпечує доступ до неї громадськості. Колекція Бібліотеки та архівів Канади налічує понад 54 мільйони одиниць зберігання.

Чи знаєте ви?

У 2017 році Бібліотека та архіви Канади отримала $14,9 млн федерального фінансування на збереження та відродження мов і культур корінних народів Канади.

3. Нью-Йоркська публічна бібліотека

Кількість одиниць зберігання в каталозі: понад 55 мільйонів


Розташування: Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США


Відвідувачів на рік: 17,3 млн.


Рік відкриття: 23 травня 1911

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Нью-Йоркська публічна бібліотека є другою за величиною бібліотекою в США, яка налічує понад 55 мільйонів книг та інших дослідницьких матеріалів. Хоча колекція Нью-Йоркської публічної бібліотеки значно менша за колекції Британської бібліотеки та Бібліотеки Конгресу США, вона приймає майже у вісім разів більше відвідувачів – в середньому близько 17 мільйонів людей відвідують Нью-Йоркську публічну бібліотеку щороку.

На відміну від деяких інших бібліотек у цьому списку, Нью-Йоркська публічна бібліотека складається з кількох різних філій по всьому Нью-Йорку та його околицях. У таких районах, як Бронкс, Мангеттен і Стейтен-Айленд, розташовано 92 філії Нью-Йоркської публічної бібліотеки.

Чи знаєте ви?

Будівництво Нью-Йоркської публічної бібліотеки коштувало 9 мільйонів доларів і тривало 16 років.

2. Британська бібліотека

Кількість одиниць зберігання в каталозі: 150 мільйонів


Місцезнаходження: Лондон, Англія, Велика Британія


Відвідувачів на рік: 1,48 млн.


Рік відкриття: 1 липня 1973 року

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Британська бібліотека в Лондоні, Англія, є найбільшою бібліотекою в Європі і другою за величиною бібліотекою у світі з трохи меншою колекцією, ніж у Бібліотеці Конгресу США. Наразі в каталозі Британської бібліотеки налічується понад 150 мільйонів одиниць зберігання, і щороку до нього додається 3 мільйони нових одиниць.

Британська бібліотека не тільки має велику колекцію, але й сама будівля також вражає уяву. Британська бібліотека є найбільшою громадською будівлею, побудованою у Сполученому Королівстві в 20 столітті, і має загальну площу 12000 квадратних метрів.

Чи знаєте ви?

Підвал Британської бібліотеки має глибину понад 24,5 метрів, що еквівалентно восьмиповерховому будинку.

1. Бібліотека Конгресу США

Кількість одиниць зберігання в каталозі: 167 мл


Місцезнаходження: Вашингтон, округ Колумбія, США


Відвідувачів на рік: близько 1,9 млн.


Рік відкриття: 24 квітня 1800 року

ᐈ 10 найбільших бібліотек світу - великі бібліотеки - самі великі 2024

Бібліотека Конгресу США, що налічує понад 167 мільйонів одиниць зберігання, є найбільшою бібліотекою у світі. Бібліотека Конгресу є офіційною національною бібліотекою Сполучених Штатів і зберігає деякі з найважливіших документів країни. Колекція налічує понад 39 мільйонів книг та інших друкованих матеріалів, 3,6 мільйона записів, 14,8 мільйона фотографій, 5,5 мільйона карт, 8,1 мільйона нот і 72 мільйони рукописів.

Окрім того, що Бібліотека Конгресу є центром досліджень і зберігання книг, вона також видає авторські права через Бюро авторських прав США. У 2017 році Бібліотека Конгресу зареєструвала понад 450000 заявок на авторські права.

Чи знаєте ви?

Бібліотека Конгресу має найбільшу колекцію рідкісних книг у Північній Америці та найбільшу колекцію книг 15 століття серед усіх бібліотек Західної півкулі.