ᐈ 10 найбільших церков світу – великі церкви та храми – самі великі 2024

Церкви завжди були свідченням віри людей та їхньої віри в Бога. Завдяки цьому церкви є одними з найбільших споруд, коли-небудь побудованих в історії. Церкви також є одними з найкрасивіших і найвишуканіших витворів мистецтва та архітектури у світі. Великі церкви в цьому списку були збудовані переважно римо-католиками в минулому. Однак, не всі церкви все ще перебувають під католицьким правлінням, а Собор Святої Софії зараз є музеєм.

10. Собор Святої Софії майже найбільший храм світу

Площа: 7960 м²


Розташування: Стамбул, Туреччина


Конфесія: Не визначено – зараз музей, але раніше був православним собором, потім римо-католицьким собором і, нарешті, османською мечеттю


Побудований: 532 – 537

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Собор Святої Софії – єдиний храм у цьому списку, який більше не є діючою церквою. Натомість Собор Святої Софії відкритий для відвідувачів як музей з 1935 року і є однією з найпопулярніших туристичних визначних пам’яток у світі. Собор Святої Софії має площу 7960 квадратних метрів.

Хоча в соборі Святої Софії більше не проводяться релігійні служби, він має довгу історію як релігійний центр. Собор Святої Софії був найбільшою церквою, збудованою Східною Римською імперією, і найбільшим діючим собором у світі протягом кількох століть.

Чи знаєте ви?

Для побудови інтер’єру собору Святої Софії були використані колони зі зруйнованого храму Артеміди в Ефесі, одного з семи стародавніх чудес світу.

9. Базиліка Матері Божої Миру одна з найбільших церков

Площа: 7989 м² – внутрішня; 30000 м² – зовнішня


Розташування: Ямусукро, Кот-д’Івуар


Конфесія: Римо-католицька


Побудований: 1985 – 1989

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

За зовнішньою площею, яка становить 30000 квадратних метрів, базиліка Матері Божої Миру в Ямусукро, Кот-д’Івуар, є найбільшою церквою у світі. Однак зазвичай її не вважають найбільшою церквою, оскільки її внутрішня площа не перевищує 8000 квадратних метрів. Базиліка Матері Божої Миру віддає данину поваги Базиліці Святого Петра у Ватикані, яка широко вважається найбільшою церквою у світі.

Хоча Базиліка матері Божої Миру є вражаючою католицькою пам’яткою, ця велич завжди була предметом суперечок в Кот-д’Івуарі. Базиліка коштувала 300 мільйонів доларів, але ця розкішна будівля знаходиться в центрі бідного міста. Повідомляється, що вартість базиліки Матері Божої Миру подвоїла борг Кот-д’Івуару.

Чи знаєте ви?

Базиліка Матері Божої Миру побудована з мармуру, імпортованого з Італії, і має 7000 квадратних метрів вітражів з Франції.

8. Базиліка Святого Серця майже найбільша церква

Площа: 8000 м²


Розташування: Кекельберг, Брюссель, Бельгія


Конфесія: Римо-католицька


Побудований: 1905 – 1970

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Базиліка Святого Серця в Кекельберзі, Бельгія, має площу 8000 квадратних метрів. На відміну від інших великих католицьких храмів, які зазвичай будувалися в готичному стилі, базиліка Святого Серця є пам’яткою ар-деко. Архітектором базиліки був Альберт Ван Хаффель, який помер до завершення будівництва базиліки Святого Серця.

Як і в усіх великих церквах, у базиліці Святого Серця зберігаються чудові витвори мистецтва, зокрема скульптури двох відомих митців – Георга Мінне та Гаррі Ельстрема. Базиліка також має вітражі, які були створені найкращими художниками-вітражистами Белігії в середині 20-го століття.

Чи знаєте ви?

Усередині базиліки Святого Серця є два музеї: Музей чорних сестер і Музей сучасного релігійного мистецтва, в якому зібрана колекція картин і скульптур з єпархії Брюгге.

7. Базиліка Матері Божої Гваделупської велика церква

Площа 8167 м²


Розташування: Вілла-де-Гваделупа, Мехіко, Мексика


Конфесія: Римо-католицька


Побудований: 1974 – 1976

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Базиліка Матері Божої Гваделупської – найбільша церква в Мексиці площею 8167 квадратних метрів. Місце, на якому стоїть базиліка, є священним, і згідно з переказами, Богоматір Гваделупська з’явилася святому Хуану Дієго Куаухтлатоаціну, ацтеку, наверненому в римо-католицизм, у 1531 році, і сказала йому побудувати на цьому місці церкву.

Первісна базиліка Матері Божої Гваделупської була збудована невдовзі після цього, у 16 столітті, і використовувалася протягом кількох століть, перш ніж її використання стало надто небезпечним, оскільки фундамент почав просідати. Нова базиліка Матері Божої Гваделупської була побудована в 1970-х роках і зараз служить головною церквою. Стара базиліка була відремонтована і зараз відкрита для відвідувачів.

Чи знаєте ви?

Базиліка Матері Божої Гваделупської вважається однією з найважливіших католицьких святинь у світі, оскільки в ній зберігається оригінальний чудотворний фартух із зображенням Діви Марії.

6. Ульмська церква найвища церква в світі

Площа: 8260 м²


Розташування: Ульм, Німеччина


Конфесія: Лютеранська


Побудована: 1377 – 1890

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Ульмська церква не є найбільшою за площею, яка становить близько 8260 квадратних метрів, але вона є найвищою церквою у світі. Шпиль Ульмського міністерства має висоту 161,5 метри і височіє над містом Ульм у Німеччині. У певний момент історії Ульмський собор був найвищою спорудою у світі.

Сьогодні Ульмський собор є лютеранською церквою, але раніше він був римо-католицьким собором, вперше збудованим у 1376 році. Будівництво Ульмського кафедрального собору було завершено лише у 1890 році. Ульмський собор був перетворений на лютеранську церкву під час Реформації, коли з появою протестантизму в 1530 році він був перетворений на лютеранську церкву.

Чи знаєте ви?

Орган всередині Ульмської церкви раніше був найбільшим органом у світі, на якому грав Амадей Моцарт.

5. Базиліка Святого Павла поза мурами – велика церква

Площа: 8515 м²


Розташування: Рим, Італія


Конфесія: Римо-католицька


Побудований: 4 століття н.е. – 1823

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Базиліка Святого Павла поза мурами – одна з найдавніших базилік Риму. Територія базиліки була вперше освячена в 4 столітті н.е., а перша базиліка на цьому місці була побудована імператором Костянтином. Ця перша базиліка була освячена Папою Сильвестром у 324 році. Відтоді на цьому місці завжди існувала базиліка.

Нинішня базиліка Святого Павла поза мурами має площу 8515 квадратних метрів. На місці комплексу також знаходиться стародавнє бенедиктинське абатство, відновлене Одоном Клюнійським у 936 році. Дивовижно, але це абатство все ще діє і сьогодні під керівництвом його нинішнього настоятеля.

Чи знаєте ви?

У базиліці Святого Павла поза мурами зберігаються папські портрети, які нібито пророкують кінець світу або Друге пришестя.

4. Базиліка Пресвятої Трійці – одна з найбільших церков у світі

Площа: 8700 м²


Розташування: Фатіма, Португалія


Конфесія: Римо-католицька


Побудований: 2004 – 2007

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Базиліка Пресвятої Трійці – це відносно нова мегацерква при Санктуарії Богородиці Розарію Фатіми в Португалії. Базиліка Пресвятої Трійці є найбільшою церквою в Португалії і має площу 8700 квадратних метрів. Базиліка Пресвятої Трійці достатньо велика, щоб вмістити 9000 місць, а в комплексі також є чотири менші церкви.

Оскільки Санктуарій Фатіма щороку відвідують мільйони людей, на цьому місці потрібна була нова церква, оскільки попередня церква вміщувала лише кілька сотень людей. Базиліка Пресвятої Трійці була побудована між 2004 і 2007 роками і має сучасний архітектурний вигляд.

Чи знаєте ви?

Санктуарій Фатіма є важливим католицьким паломницьким центром з 1917 року, коли Свята Марія кілька разів з’явилася трьом дітям.

3. Базиліка Ліхенської Божої Матері – дуже велика церква

Площа: 10090 м²


Розташування: Ліхень Старий, Польща


Конфесія: Римо-католицький


Побудований: 1994 – 2004

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Базиліка Ліхенської Божої Матері є найбільшою церквою в Польщі з площею 10090 квадратних метрів. Базиліка розташована при храмі Матері Божої Скорботної в Ліхені Старому. Храм присвячений Божій Матері Скорботної, Королеві Польщі, благословенний образ якої перебуває в Ліхені Старому з 1857 року.

Завдяки виставленому образу Матері Божої Скорботної, базиліка Ліхенської Божої Матері вважається найважливішим паломницьким місцем у Польщі. Базиліку почали будувати у 1994 році на місці старого костелу, в якому був виставлений Чудотворний Образ. Через десять років, 12 червня 2004 року, базиліка Ліхенської Божої Матері була освячена.

Чи знаєте ви?

Дзвіниця базиліки Ліхенської Божої Матері має висоту 63 метри, на ній знаходиться найбільший у Польщі дзвін.

2. Базиліка Національної святині Матері Божої Апаресідської найбільший собор світу

Площа: 12000 м²


Розташування: Апаресіда, Бразилія


Конфесія: Римо-католицька


Побудований: 1955 – 1980

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Базиліка Національної святині Матері Божої Апаресідської – найбільша церква в Бразилії площею 12000 квадратних метрів. Базиліка Апаресідської Матері Божої є важливою святинею для бразильців і присвячена Діві Марії, яка є покровителькою країни з 1930 року.

Будучи другою за величиною церквою у світі, базиліка Національної святині Божої Матері Апаресідської може вмістити до 45000 осіб. Оскільки базиліка є таким важливим місцем, мільйони паломників щороку відвідують її, щоб вшанувати Діву Марію. Базиліку Національної святині Апаресідської матері Божої також відвідували різні Папи Римські, в тому числі Папа Іван Павло II, Папа Бенедикт XVI і Папа Франциск.

Чи знаєте ви?

На території навколо базиліки Національної святині Матері Божої Апаресідської є торговий центр, медична клініка та ресторани.

1. Собор Святого Петра – найбільша церква в світі

Площа: 15160 м² – внутрішня; 21095 м² – зовнішня


Розташування: Ватикан, Італія


Конфесія Римо-католицька


Побудований: 1506 – 1626

ᐈ 10 найбільших церков світу - великі церкви та храми - самі великі 2024

Собор Святого Петра – найбільша і, мабуть, найвідоміша церква у світі. Масивна базиліка Святого Петра знаходиться в самому центрі Ватикану і має внутрішню площу 15160 квадратних метрів і зовнішню площу 21095 квадратних метрів. Собор Святого Петра достатньо великий, щоб у ньому могли молитися 20000 людей.

Хоча собор Святого Петра є найбільш вражаючою католицькою церквою, він не є ні материнською церквою Католицької Церкви, ні кафедральним собором (резиденцією) Римської єпархії. Однак вона вважається одним із найсвятіших місць у католицькій релігії. Базиліка Святого Петра також є місцем паломництва для багатьох католиків, і Папа Римський часто головує на кількох літургіях щороку, які збирають десятки тисяч людей.

Чи знаєте ви?

Жодна з картин і фресок, що прикрашають інтер’єр базиліки Святого Петра, насправді не є картинами. Кожна з них – це мозаїка, викладена з тисяч крихітних скляних шматочків.