ᐈ 9 найбільших імперій світу – великі імперії – самі великі 2024

Імперія – це суверенне політичне утворення, що складається з кількох інших політичних утворень, які перебувають під контролем керівництва імперії. Контроль зазвичай підтримується за допомогою військової сили, а керівний орган імперії збирає податки, робочу силу та інші податки з тих, хто перебуває під її контролем.

Ми знайомі з багатьма імперіями зі списку найбільших імперій, наприклад, з Британською імперією, яка була на вершині своєї могутності, найбільшою у світі. Інші можуть кидатися в очі своєю відсутністю, як, наприклад, Японська імперія, яка мала величезний вплив на світ, але не містила великої кількості земель.

Отже, це список найбільших імперій за територією, яку вони контролювали. Деякі великі імперії не мали значної влади на світовій арені, але через територію, яку вони контролювали, вони є найбільшими імперіями в історії.

9. Імперія Династія Юань

Розташування: Китай


Роки правління: 1271 – 1370


Територія, яку контролювали: 11654946 кв.км


Відомі лідери: Кублай-хан

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Першим імператором династії Юань був Кублай Хан, племінник Чингісхана. Кублай занурився в китайську культуру після того, як взяв під контроль одну з провінцій Китаю під час монгольського правління. Кублай зміг об’єднати китайських підданих і монголів, щоб взяти під контроль імперію. Близько 1270 року він очолив війну проти династії Сун на півдні і переміг. Це об’єднало більшу частину тогочасного Китаю під владою хана і династії Юань. Наступники хана, його сини, не були такими ж здібними політичними лідерами, як їхній батько, і династія Юань розпалася в безладі і підкорилася імперії Мін.

Чи знаєте ви?

Семюел Колрідж увічнив літній палац Кубла-хана Ксанаду у поемі “Кубла-хан”.

8. Імперія Омейядський халіфат

Розташування: Персія, Північна Африка, сучасні Персія та Португалія


Період правління: 660 – 750 рр. н.е.


Територія, яку контролювали: 11136948 кв.км


Відомі лідери: Маруан I

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Після смерті Мухаммеда його імперія розділилася в питанні про те, хто візьме владу в свої руки. Зрештою, лідерство перейшло до правителів нинішньої Сирії. Ця родина утворила другий халіфат (мусульманську державу), який розширив контроль над територіями за межами Сирії, Персії та Єгипту до Північної Африки, країн Південної Європи та регіону Кавказьких гір. Однак імперія не змогла простягнутися на схід. Ханьці в Китаї, франки в Європі припинили свою експансію, а армії Індії витіснили їх звідти.

Чи знаєте ви?

Хоча халіфат Омейядів був мусульманською державою, уряд мирно співіснував з християнами та іудеями, що перебували у сфері його впливу, хоча немусульмани могли бути лише громадянами другого сорту.

7. Імперія Аббасидський халіфат

Розташування: Персія, Північна Африка


Роки правління: 750-1258


Територія під контролем: 11136948 кв.км


Відомі лідери: Аль Мансур

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Хоча халіфат Омейядів правив багатоетнічним, багаторелігійним населенням, це населення розчарувалося у своєму становищі, особливо неарабські мусульмани, що походили з перських регіонів. Їхнє невдоволення призвело до повстання проти уряду Омейядів і врешті-решт до його повалення, яке очолили два перси – Аль-Харіт ібн Сурайдж і Абу Муслім. Халіфат остаточно впав під владою монголів.

Чи знаєте ви?

Вчені вважають правління Аббасидів “золотим віком ісламу”, коли культура досягла значних успіхів в освіті, науці, праві та культурі.

6. Друга французька колоніальна імперія

Географія: Європа, Африка, Азія, Південна Америка, Карибський басейн


Період правління: 1830 – 1920


Територія, яку контролювала: 11395947 кв.км


Відомі лідери: Наполеон III, Шарль де Голль

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Конфлікти між європейськими державами на початку 19 століття закінчилися після наполеонівських війн. Нації розділили континент. Однак переможці, британці, повернули Франції деякі колонії в Африці та Південній Америці. Звідти Франція почала відновлювати свою імперію за допомогою військових дій в Африці та південній частині Тихого океану, а також політичних угод з правителями цих регіонів. Після Першої світової війни Франція контролювала території в Південно-Східній та Центральній Азії, а також Північній Африці. Події Другої світової війни та світовий рух за деколонізацію призвели до кінця Французької імперії.

Чи знаєте ви?

На піку свого розквіту населення французьких колоній становило 64 мільйони осіб, що перевищувало 5% населення світу.

5. Імперія Династія Цин

Розташування: Китай


Роки правління: 1636 – 1912


Територія, яку контролювала: 14762932 кв.км


Відомі лідери: Хун Тайцзи, Фулінь, Сюаньє

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Після повстання, яке зробило імператора династії Мін вразливим, він звернувся за допомогою до маньчжурського народу на північному сході Китаю. Маньчжури захопили Пекін і розпочали сорокарічний процес встановлення контролю над територією Азії, яку ми сьогодні знаємо як Китай. Маньчжурське керівництво очолило період культурного, інтелектуального та фінансового зростання, який тривав ціле століття.

З часом династія Цин почала зазнавати труднощів через повені, голод та міжнародну політику. Війни з Британією, Францією та Японією дорого коштували імперії. Відбулося кілька повстань, аж до останнього в 1912 році, коли утворився уряд – Китайська Республіка (Тайвань).

Чи знаєте ви?

Особиста жадібність призвела до падіння династії Цин, оскільки широко розповсюджена корупція надихала декого на участь у повстаннях, як, наприклад, поштового службовця Лі Цзичена.

4. Іспанська імперія

Розташування: Іспанія, Північна, Центральна та Південна Америка, острови Тихого океану, острови Африки


Роки правління: 1415 – 1775


Територія, яку контролювала: 19942908 кв.км


Відомі лідери: Фердинанд II, Філіп I, Христофор Колумб

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Серед великих європейських імперій, побудованих на дослідженнях, колонізації та торгівлі, Іспанська імперія є другою за величиною. Перші кроки імперії в напрямку розбудови імперії були зроблені в 1400-х роках, коли Іспанія заснувала колонії вздовж африканського узбережжя. Справжні кроки до домінування відбулися, коли Христофор Колумб вирушив на пошуки альтернативних торговельних шляхів до Індії і врешті-решт заснував іспанську колонію в Північній Америці. Спираючись на багатства, здобуті в Америці, Іспанія розширила свою колоніальну експансію в Північній Африці та на Золотому узбережжі. Через занепад і конфлікти Іспанія продала або втратила більшу частину своїх земель в Америці і перетворилася на подобу своєї колишньої держави.

Чи знаєте ви?

Найбільшою спадщиною Іспанської імперії є поширення іспанської мови, другої за поширеністю мови у світі.

3. Російська імперія

Географія: Східна Європа, Євразія, Північна Америка


Період правління: 1721 – 1912


Територія, яку контролювала: 22791895 кв.км


Відомі лідери: Олександр, Петро та Катерина ІІ

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Контролюючи величезну територію, що простягалася від сучасної Східної Європи до тихоокеанського узбережжя Євразії, Російська імперія була головною силою у світовій історії протягом майже 200 років. Як і США, територія контролю імперії охоплювала різноманітні кліматичні умови та різноманітне населення. Вона мала велику кількість населення, готового обробляти землю в іноді суворих умовах і відповідати на заклик до бою, коли імперія потребувала захисту.

Росія зберігала кастову систему, де підневільні слуги (кріпаки) працювали на задоволення дворянства. Незважаючи на реформи, які скасували цю практику, нижчі класи часто повставали, врешті-решт поваливши монархію.

Чи знаєте ви?

Армія Російської імперії була головною причиною того, що Франція не контролювала всю Європу. Росія розгромила війська Наполеона у 1812 році.

2. Монгольська імперія

Розташування: Євразія, Китай, Корея, Персія


Період правління: 1206-1368


Територія, яку контролювала: 24086889 кв.км


Відомі лідери: Чингісхан, Кублай-хан

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Друга за величиною імперія в історії виникла з об’єднання кочових племен наприкінці 12 століття. Їхнього лідера Чингісхана сьогодні шанують за його бойові інновації, які дозволили його арміям відносно швидко підкорити кілька сусідніх країн. Його нащадки прорвалися через Росію і Персію на схід і встановили певний контроль над деякими китайськими династіями. Різні сили, включаючи чуму і невдоволення, спричинили проблеми всередині Монгольської імперії. Династія Юань на чолі з монгольським ханом Кублай, яка правила Китаєм, була повалена китайською династією Мін. Це поклало край монгольському пануванню в регіоні. Монгольська імперія була найбільшою на суцільній території.

Чи знаєте ви?

Хоча монголи були кочівниками, вони мали розвинену поштову систему як засіб зв’язку між своїми лідерами, які були розкидані по всій імперії.

1. Британська імперія

Географія: Європа, Північна Америка, Карибський басейн, Африка, Південно-Східна Азія


Період правління: 1583 – 1938


Територія, яку контролювала: 35482837 кв.км


Відомі лідери: Генріх VIII, Єлизавета I, Георг II, Вінстон Черчилль

ᐈ 9 найбільших імперій світу - великі імперії - самі великі 2024

Британська імперія, також відома як Сполучене Королівство, була найбільшою імперією в історії, контролюючи майже чверть суходолу в період свого розквіту.

Велика Британія починалася з контролю над Шотландією та Ірландією. Конкуренція з Іспанією призвела до зацікавленості в дослідженні Америки після подорожі Колумба. Заснування американських колоній зробило Велику Британію більш потужною. Імперія зазнала удару після здобуття незалежності США.

Великобританія відродилася після перемоги над Наполеоном і укладення миру з іншими європейськими союзниками, але виявилася спустошеною після Другої світової війни і втрати Індії. США та Радянський Союз стали найбільшими світовими державами, коли Британія відмовилася від своїх колоній.

Чи знаєте ви?

У 1913 році під владою Великої Британії проживала чверть населення планети.