Амінокислоти – Навіщо потрібні амінокислоти нашому організму?

Ви, мабуть, чули про амінокислоти як важливий компонент у ваших харчових порошках і сумішах для напоїв. Але чи замислювалися ви над тим, що таке амінокислоти і навіщо вони потрібні?

Амінокислоти відіграють важливу роль у розвитку білка у вашому тілі до підтримки здорової тканини м’язів, кісток, шкіри та волосся, амінокислоти є потужними та фундаментальними!

Ми розбираємо тонкощі цих незамінних білків, щоб допомогти вам дати своєму тілу те, що йому потрібно для повноцінного життя.

Що таке амінокислоти?

Амінокислоти - Навіщо потрібні амінокислоти нашому організму?

Амінокислоти — це органічні сполуки, які утворюють будівельні блоки білків, які складають 75% вашого тіла. Вони відіграють центральну роль і як будівельні блоки білків, і як проміжні продукти в метаболізмі вашого організму. Амінокислоти безпосередньо впливають на безліч елементів, включаючи ваші м’язи, органи, травлення, кров і діяльність мозку.

У кожній клітині вашого тіла є кілька фабрик з виробництва білків, які зчитують генетичний код із вашої ДНК і зшивають різні амінокислоти для виробництва білків відповідно до потреб. Ці білки можуть визначати колір вашого волосся, характер вашої шкіри або навіть те, як ваше тіло відреагує на певну хворобу чи розлад.

Без цих незамінних сполук не обійтися. Дефіцит амінокислот може спричинити зниження імунітету, проблеми з травленням, депресію, проблеми з фертильністю, зниження розумової активності, уповільнення росту дітей та багато інших проблем зі здоров’ям.

Види амінокислот

У вашому тілі є 20 протеїногенних амінокислот, які утворюють усі необхідні вашому організму білки. З цих 20 ваше тіло може синтезувати деякі самі, тоді як інші повинні надходити з харчових джерел. Виходячи з цього факту, амінокислоти можна розділити на 3 групи:

1. Незамінні амінокислоти

Організм людини не може виробляти 9 амінокислот, тому їх слід отримувати з їжі. Вони відомі як незамінні амінокислоти. Дефіцит навіть одного з них може серйозно вплинути на ваше здоров’я.

Незамінні амінокислоти допомагають будувати та відновлювати м’язові тканини. Крім того, він утворює молекули-попередники для формування нейромедіаторів у вашому мозку.

Найкращими джерелами незамінних амінокислот є м’ясо, яйця, соєві боби та соєві продукти, молоко, сир, йогурт і білкові порошки тваринного походження, такі як сироватка або казеїн.

2. Незамінні амінокислоти

Ці амінокислоти природним чином виробляються вашим організмом через різні біосинтетичні шляхи, навіть якщо вони не надходять з вашого раціону. Більшість із них виробляється з глюкози вашого організму. Ці амінокислоти допомагають у виведенні токсинів і сприяють роботі вашого мозку.

3. Умовно незамінні амінокислоти

За нормальних умов ці амінокислоти є незамінними і можуть вироблятися організмом. Однак організм може бути не в змозі синтезувати ці амінокислоти під час особливих умов, таких як певна хвороба або стрес. Саме тоді вам стає важливо додати ці амінокислоти у свій раціон у вигляді добавок.

Давайте розглянемо кілька прикладів трьох типів амінокислот:Незамінні амінокислоти


Незамінні амінокислоти


Умовно незамінні амінокислоти


Tidine


Аланін


Аргінін


ізолейцин


Аргінін


Цистин


лейцин


Аспарагін


глютамін


Лізин


Аспарагінова кислота


гліцин


метіонін


цистеїн


Пролін


Фенілаланін


Глутамінова кислота


Тирозин


Треонін


глютамін


Орнітин


Триптофан


гліцин


Пролін


Валін


Пролін


Пролін


серин


Тирозин

Властивості амінокислот

Амінокислоти — це безбарвні кристалічні речовини, розчинні у воді та чутливі до високих температур. Оскільки вони мають як позитивні, так і негативні заряди, амінокислоти діють як цвітеріони в розчині. Це означає, що амінокислоти можуть впливати на pH розчину, до якого їх додають. Крім того, специфічний бічний ланцюг конкретної амінокислоти також впливає на її унікальну хімічну природу.

Склад Амінокислот

Амінокислоти складаються з основних елементів, таких як вуглець, кисень, водень і азот. Кожна молекула амінокислоти має в центрі атом вуглецю, до якого приєднані аміно- та карбоксильні групи.

Амінокислоти містять амінну (–NH2) і карбоксильну (–COOH) функціональні групи, а також бічний ланцюг (R-група), специфічний для кожної амінокислоти. Загальна структура амінокислот показана на зображенні нижче.

Амінокислоти - Навіщо потрібні амінокислоти нашому організму?

Чому амінокислоти важливі?

Роль амінокислот у підтримці структури та функціонування вашого тіла важко переоцінити. Коли ви їсте білок, він розщеплюється на амінокислоти, які потім використовуються, щоб допомогти вашому організму в різних процесах, таких як нарощування м’язів і регулювання імунної функції.

Вони практично задіяні майже в кожній системі вашого тіла. Давайте подивимося кілька прикладів:

  • Розвиток і відновлення тканин – м’язів, кісток, хрящів, шкіри, волосся, нігтів.
  • Регулюйте ферменти, які допомагають перетравлювати їжу, яку ви їсте, щоб необхідні поживні речовини могли засвоюватися вашим тілом.
  • Стимулюючі гормони, які контролюють широкий спектр біологічних активностей у вашому тілі.
  • Вироблення нейромедіаторів – важливих координаторів нервової системи.
  • Підсилює імунну відповідь – захисний механізм вашого організму, який бореться з інфекцією.
  • Попередники кількох важливих біомолекул, таких як креатинін.

Амінокислоти також використовуються як фармацевтичні засоби та харчові добавки. Наприклад, L-допа (також відома як дигідроксифенілаланін) використовується для лікування таких симптомів хвороби Паркісона, як тремтіння, скутість і сповільненість рухів, а глутамін і гістидин — для лікування пептичних виразок. Триптофан може допомогти покращити ваш сон. Деякі незамінні амінокислоти можуть запобігти втраті м’язів і допомогти відновитися після важких захворювань.

Як ваше тіло засвоює амінокислоти з їжі?

Ваше тіло може отримати необхідні амінокислоти або з їжі, або з харчових добавок (бажано приймати за рецептом лікаря). Коли ви їсте їжу, що містить білок, ваша травна система розщеплює білок на амінокислоти. Потім ваше тіло поєднує амінокислоти різними способами для виконання функцій організму.

Білки з дієтичних джерел зазвичай знаходяться у формі поліпептидів. Це довгі ланцюги багатьох амінокислот, які спочатку розщеплюються на більш короткі ланцюги пептидів, а потім на окремі амінокислоти. Пепсин, трипсин і хімотрипсин є найважливішими ферментами, які беруть участь у перетравленні білка.

Протеолітичний фермент (також відомий як протеаза, протеїназа або пептидаза) розщеплює довгі ланцюгові молекули білків на більш короткі фрагменти (пептиди) і, зрештою, на їхні компоненти, амінокислоти.

Амінокислоти всмоктуються в кров через тонкий кишечник і циркулюють по всьому тілу.

Як отримати амінокислоти?

Ви можете отримувати достатню кількість амінокислот щодня за допомогою пероральних добавок, внутрішньовенних інфузій або їжі, яку ви їсте. Більшість людей можуть отримати свою щоденну норму, збалансовано харчуючись; однак спортсменам може знадобитися більше амінокислот, ніж те, що вони отримують з їжею.

Ви також можете вибрати настій. Амінокислоти доставляються безпосередньо в кров для 100% абсорбції.

Переваги амінокислот для вашого волосся та шкіри

1. Волосся

Зовнішня частина вашого волосся, відома як стрижень, в основному складається з білка під назвою кератин. Кератин складається з 18 амінокислот, 25% з яких становить цистеїн. Тому амінокислоти відіграють ключову роль у зростанні та підтримці вашого здорового та блискучого волосся.

Зовнішні чинники, такі як хімічні забруднювачі або ультрафіолетове ушкодження через сонячне світло, можуть позбавити волосся природних протеїнів і амінокислот. Такі амінокислоти, як аргінін, можна відновити місцевим застосуванням амінокислотних складів для волосся. Аргінін може стимулювати ріст волосся, створюючи сильніший канал для надходження крові до кореня.

Спробуйте включити в свій раціон такі амінокислоти, як цистеїн і лізин, щоб прискорити ріст волосся і запобігти випаданню.

Вибирайте засоби для догляду за волоссям, такі як шампуні або сироватки з додаванням амінокислот, щоб запобігти прискореному пошкодженню та випаданню волосся.

Приклади деяких корисних для волосся амінокислот наведено в таблиці нижче:Амінокислота


Вигода


Джерело їжі


цистеїн


Відростання і зміцнення волосся


Сочевиця, вівсянка, яйця, курка


Лізин


Зміцнює корені волосся, додає волоссю блиск і об’єм


Тріска, соєві боби, тунець


метіонін


Антиоксидант уповільнює посивіння волосся, а також запобігає випаданню.


Квасоля, горіхи, кіноа


Тирозин


Виробляє меланін, який захищає волосся від пошкодження ультрафіолетом


Солодка картопля, тофу, гарбузове насіння


глютамін


Сірка для росту волосся
Шпинат, капуста, жирна риба


Пролін


Колаген для блискучого волосся


Цитрусові, гриби

2. Шкіра

Як і ваше волосся, ваша шкіра також має природний високий вміст білків і амінокислот. Амінокислоти, присутні у вашій шкірі, відповідають за її пружність, зволоження та захист від окислювального стресу. Дефіцит певних амінокислот може призвести до сухості, посилення запалення або появи ліній і зморшок на шкірі.

Скільки амінокислот потрібно вашому організму?

Амінокислоти - Навіщо потрібні амінокислоти нашому організму?

Природним способом отримання амінокислот є споживання багатої білками дієти, яка містить різноманітні джерела білка, такі як м’ясо, риба, бобові, горіхи та насіння. 1 грам білка на кг маси тіла є рекомендованою дієтичною нормою білка для нормальної здорової людини. Він може змінюватися в залежності від віку, статі або особливостей здоров’я. Зосередьтеся на отриманні незамінних амінокислот через свій раціон, оскільки вони не можуть вироблятися вашим організмом.

Дефіцит амінокислот може проявлятися у вигляді погіршення здоров’я, пошкодження шкіри або витончення волосся. У цьому випадку ви можете проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати амінокислотні добавки.

Побічні ефекти амінокислот

Амінокислоти здебільшого вважаються безпечними як при пероральному прийомі в якості добавок, так і для місцевого застосування в продуктах догляду за волоссям або шкірою. Однак не соромтеся проконсультуватися з кваліфікованим медичним працівником, перш ніж приймати будь-яке рішення.

Висновок

Незамінні амінокислоти відомі як будівельні блоки білків і є сполуками, які відіграють конструктивну роль у нашому організмі. Щоденне вживання різноманітних продуктів, що містять білок, є найкращим способом забезпечити отримання достатньої кількості незамінних амінокислот. Знайте можливі джерела їжі та отримуйте всі незамінні амінокислоти для підтримки доброго здоров’я та нормального функціонування вашого організму.