Коти – Як привчити кота користуватися лотком?

Більшість котів у дуже ранньому віці вчаться користуватися лотком від своїх матерів, але нещодавно всиновлені бродячі або здичавілі коти можуть не знати, як користуватися лотком.  Іноді навіть добре навчений кіт може «забути» й почати справляти нужду по дому. Причини цього провалу в навчанні до лотка можуть бути різними: від медичних проблем до простих смаків і уподобань. Незалежно від того, чи ви привчаєте нещодавно усиновленого кота, який ніколи не користувався лотком, чи перевчаєте свого кота, який давно працює з лотком, дотримуйтесь кількох простих порад, які допоможуть вашому коту стати на правильний шлях.

Коти - Як привчити кота користуватися лотком?

Речі, які ви повинні знати

 • Розмістіть принаймні 2 великі лотки у легкодоступних місцях у вашому домі, подалі від їжі та води вашої кішки.
 • Пограйте з котом біля лотка та несіть його до ящика після сну, коли коти, швидше за все, справлять нужду.
 • Покажіть коту, як користуватися лотком, покопавшись у ньому пальцем, і тримайте його чистим, щоб заохотити кота використовувати його.

Вибір правильного лотка

Коти - Як привчити кота користуватися лотком?

Виберіть великий лоток для кота. Поширеною причиною неналежного усунення котів є те, що лоток замалий для кота.  Це особливо важливо, якщо ваша кішка ще росте; лоток, який зараз знаходиться на затишній стороні, може бути занадто малим для його смаку через кілька місяців.  Вибираючи розмір лотка для котів, як правило, краще бути обережним і придбати лоток більшого розміру. Ваш кіт відчує, що у нього більше місця, і він буде менш схильний думати, що він надто ситий занадто швидко.

 • Якщо ваша кішка маленька або літня, вибирайте коробку з низькими бортами, щоб вона могла без труднощів входити та виходити з лотка.

Визначтеся з покриттям або без покриття. Як закриті, так і відкриті лотки мають свої переваги та недоліки. Деякі коти мають перевагу, а інші ні. Можливо, ви захочете спробувати обидва й дізнатися, який тип коробки віддає перевагу ваша кішка.

 • Найбільшою перевагою накритого лотка є приватність, яку деякі коти цінують. Наявність чохла також може допомогти стримати собаку від їжі з лотка, якщо ця тварина є у вашому домі.
 • Накриті лотки мають тенденцію затримувати запахи всередині камери, що може зробити брудний лоток ще більш непривабливим для вашої кішки.
 • Якщо ваша кішка дуже велика, їй може бути важко повертатися в коробці або копатися в підстилці.
 • Експерти також можуть рекомендувати відкриті коробки для домогосподарств з кількома котами. Кішки можуть нервувати через те, що їх підстерігають, коли вони виходять із сміттєвого ящика, коли вони не бачать далі шляху виходу.

Коти - Як привчити кота користуватися лотком?

Отримайте більше однієї коробки. Якщо у вашому домі достатньо місця для більш ніж одного лотка, можливо, варто придбати другий або навіть третій лоток. Це може бути навіть необхідно, якщо у вас є більше ніж одна кішка, або якщо ваша кішка молода і все ще вчиться використовувати лоток, але деякі експерти рекомендують мати принаймні один лоток на кота в будинку, а також один додатковий .

Знайдіть гарне розташування. Кішки мають природний інстинкт закопувати свої відходи, але якщо лоток недоступний, ваш кіт може шукати інше місце, щоб справити нужду. Вибір правильного місця для вашої кішки може потребувати невеликих спроб і помилок, але загалом є деякі загальні моменти, які слід враховувати під час вибору місця.

 • Зробіть це доступним і зручним. Ваш кіт не захоче вирушати на пошуки в довгий шлях, коли йому потрібно справити нужду, тому дозвольте йому легко дістатися до лотка з більшості місць у вашому домі.
 • Не встановлюйте лоток поблизу місця, де ви даєте коту їжу та воду. Кішки сприймають своє місце годування як своєрідний дім у домі, і їхній природний інстинкт полягає в тому, щоб мочитися та випорожнюватися подалі від цього простору. Встановлення лотка біля миски з їжею та водою вашого кота може викликати у нього занепокоєння та збільшити ймовірність того, що він матиме вихід із лотка.
 • Подаруйте своїй кішці спокій і тишу. Більшість кішок хочуть тихе, спокійне місце для видалення відходів. Якщо ви розмістите котячий лоток у галасливому місці з інтенсивним рухом людей (наприклад, у пральні або в сімейній кімнаті), велика ймовірність того, що ваш кіт не захоче справляти нужду в лотку через його розташування. Дайте йому тихе місце з низьким рухом, яке все ще буде доступним і легко знайти.

Догляд за лотком

Коти - Як привчити кота користуватися лотком?

Виберіть правильну підстилку Як правило, коти віддають перевагу підстилці, що згортається в грудки, оскільки по ній зручніше ходити та вашій кішці легше закопувати свої відходи. Це також полегшить вам зачерпування та прибирання відходів вашої кішки з ящика для сміття, якщо ви використовуєте сміття, що злипається.

 • Деякі коти віддають перевагу наповнювачам без запаху. Humane Society застерігає від використання підстилки з ароматизаторами або дезодорантами, оскільки це може дратувати вашу кішку або спровокувати алергічну реакцію.

Використовуйте правильну кількість підстилки. Використання занадто великої кількості сміття створить безлад, оскільки після того, як ваш кіт закопає свої відходи, частину сміття неминуче вдарять або викинуть з коробки. Але якщо ви не використовуєте достатню кількість підстилки, ваш кіт може відчувати себе так, ніби він не може закопати свої відходи, що змусить його викинути за межі коробки. Сміттєвий ящик із недостатньою кількістю підстилки також може спричинити проблеми із запахом і зробити прибирання дещо більш інтенсивним.

 • Деякі експерти рекомендують наповнювати лоток приблизно двома дюймами (5,08 см) сміття. Інші експерти рекомендують використовувати чотири дюйми (10,16 см) котячого туалету, що дасть вашій кішці трохи більше свободи копати та ховати.
 • Почніть з двох дюймів (5,08 см), і якщо ваша кішка здається незадоволеною, ви можете збільшити глибину підстилки до чотирьох дюймів (10,16 см).

Тримайте лоток чистим. Якщо ви виховуєте кошеня чи кота, які ще вчаться використовувати лоток, ви можете залишити дуже невелику кількість рідких або твердих відходів протягом перших кількох тижнів як нагадування вашій кішці про те, куди вона повинна ходити.  Щойно ваш кіт достатньо навчився, куди ходити, ви повинні тримати лоток чистим. Насправді, брудний лоток є однією з найпоширеніших причин, через які коти виходять за межі коробки.

 • Щодня вигрібайте тверді та рідкі відходи. Деякі експерти рекомендують зачерпувати двічі на день, щоб підтримувати лоток якомога чистішим.
 • Повністю мийте лоток раз на тиждень. Використовуйте теплу воду і м’яке мило; ніколи не використовуйте агресивні хімікати, оскільки вони можуть залишити залишки хімікатів або запахи, які можуть завдати шкоди вашій кішці або стримати її від використання лотка.
 • Після миття лотка та ретельного його висушування знову наповніть лоток чистим туалетом на бажану для вашої кішки глибину (знову ж таки, зазвичай від двох до чотирьох дюймів, або від 5,08 до 10,16 см).

Коти - Як привчити кота користуватися лотком?

Дізнайтеся розклад свого кота. Взагалі кажучи, коту потрібно буде справляти нужду після того, як він подрімав, після того, як він грав чи бігав, або після того, як він поїв.  Вивчення розкладу вашої кішки допоможе вам визначити, коли він, швидше за все, справлятиме нужду, щоб ви могли направити його до лотка замість дивана.

Пограйте зі своєю кішкою біля коробки. Оскільки багатьом котам після ігор і біганини потрібно позбутися, ви можете полегшити процес, погравши з котом біля його лотка. Ці дії, швидше за все, призведуть до того, що його доведеться усунути, і тоді ви можете направити його до (або навіть помістити в) лоток.

 • Якщо лоток вашого кота знаходиться в кімнаті з дверима, закрийте двері та залишайтеся в кімнаті з ним. Принесіть деякі з його іграшок і дозвольте йому ганятися або кидатися на свої іграшки, поки йому не знадобиться сходити в лоток.

Навчіть його, що робити. Якщо ваш кіт так і не навчився користуватися лотком від матері, можливо, вам доведеться показати йому, як це робиться. Це не означає, що ви самостійно використовуєте лоток; скоріше, вам доведеться віднести його до лотка, коли він збирається усунути, і навчити його, як копатися в смітті.

 • Використовуйте пальчик, щоб зішкребти сміття вбік, поки він не навчиться на власному прикладі. Якщо ваш кіт знищує в ящику, але не навчився його ховати, пальцем зачерпніть трохи сміття поверх його відходів. Це займе час, але з часом він зрозуміє, що ви очікуєте, що він навчиться такій поведінці.
 • Коли ви показуєте своєму коту, як копати та закопувати свої відходи, важливо використовувати власний палець. Якщо ви схопите його за лапу і спробуєте «показати», як копати та закопувати, це може налякати його або викликати занепокоєння, що з часом може викликати відразу до лотка. Просто наберіться терпіння та вірте, що ваш кіт з часом навчиться робити це сам.

Коти - Як привчити кота користуватися лотком?

Усунення невідповідної елімінації

Ніколи не кричіть на свого кота. Важливо пам’ятати, що ваша кішка не намагається створити проблеми. Можливо, у нього проблеми зі здоров’ям, або ви придбали йому лоток або підстилку, якими йому незручно користуватися. Крики або лайки на вашого кота лише змусять його боятися вас і не допоможуть вирішити його проблеми з усуненням.

Складіть сміття там, де йому місце. Якщо ваш кіт викидає фекалії за межі ящика для сміття, а не просто викидає фекалії у сміття, може бути корисно підібрати його паперовим рушником і помістити в лоток. Це може послужити для нього нагадуванням, оскільки він відчує запах і асоціює полегшення з тим, що йде в лоток.

Ретельно прибирайте сміття з лотка. Якщо ваша кішка мочилася або справляла нужду за межами лотка, на підлогу, килим або предмет меблів, вам необхідно ретельно очистити це місце, щоб запобігти нещасним випадкам у майбутньому. Як тільки кішка відчує запах своїх відходів у певній точці, вона асоціюватиме це місце з виділенням відходів.

 • Використовуйте миючий засіб на основі ферментів для обробки забруднених килимів і меблів. Цей тип миючого засобу допоможе усунути запах сечі та фекалій, зменшуючи ймовірність того, що ваша кішка буде справляти нужду там у майбутньому.
 • Якщо ваша кішка продовжує справляти нужду в проблемній зоні, спробуйте зачинити двері, щоб вона не потрапила в цю кімнату, якщо це можливо. Ви також можете спробувати залишити небажані текстури на підлозі навколо цієї проблемної зони, наприклад, алюмінієву фольгу або перевернуті килимові доріжки.

Перемістіть їжу і воду в проблемну зону. Якщо ваш кіт продовжує справляти нужду поза лотком і, здається, є одне місце, яке йому справді подобається, спробуйте перенести його їжу та воду туди, де він постійно видаляє. У кішок є закріплений імпульс уникати виділення відходів навколо їжі та води, і це може бути поштовхом, який потрібен впертому коту, щоб припинити викид поза лотком.

Спробуйте тимчасовий термін утримання. Якщо ваша кішка продовжує мати проблеми з усуненням нестандартних умов, ви можете спробувати спробувати період ув’язнення. Це слід робити лише в крайньому випадку, коли всі інші методи не дали результатів.

 • Виберіть кімнату вдома, де ваш кіт може бути безпечно закритий. Переконайтеся, що у нього буде достатньо місця в місці, де ви вирішили його утримувати, і переконайтеся, що кімната не буде чутливою до екстремальних температур. Іншими словами, переконайтеся, що вибране вами приміщення досить прохолодне влітку і достатньо тепле взимку (залежно від того, коли ви проводите період утримання).
 • Поставте котячий лоток в один кінець кімнати, а його підстилку, їжу та воду – в інший кінець. Переконайтеся, що кімната достатньо велика, щоб це було зручно, оскільки коти не збираються брати їжу та воду поблизу.
 • Якщо ваш кіт продовжує справляти нужду поза лотком, спробуйте розкидати котячий туалет на підлозі в кімнаті, де він обмежений. Він неминуче буде робити нужду на підстилці, і з часом може асоціювати котячий наповнювач із підстилкою.

Виключення медичних проблем

Коти - Як привчити кота користуватися лотком?

Перевірте, чи ваш кіт еліминує деінде. Якщо ваш кіт не використовує лоток, важливо перевірити будинок, щоб переконатися, що він все ще видаляє відходи. Якщо здається, що він не усуває ніде вдома, у нього може бути часткова або повна обструкція уретри. Якщо ви вважаєте, що ваш кіт взагалі не виводить відходи, необхідно негайно доставити його до ветеринарної клініки.

 • Якщо ваша кішка скидає, але не використовує лоток, це може бути ознакою проблем із сечовивідними шляхами. Деякі коти з інфекціями або закупорками сечовивідних шляхів схильні мочитися на кахельну, цементну або дерев’яну підлогу, оскільки вони прагнуть шукати поверхні, які прохолодні на дотик і гладкі до шкіри.

Подивіться на наявність крові в сечі вашої кішки. Однією з ранніх ознак хвороби нижніх сечових шляхів у котів (FLUTD), а також каменів у нирках і сечовому міхурі є кров у сечі та часті або тривалі спроби сечовипускання. Інші симптоми, на які варто звернути увагу, включають крик під час сечовипускання та надмірне облизування/очищення статевих органів. Якщо ваша кішка відчуває будь-який із цих симптомів, важливо якнайшвидше доставити її до ветеринара. Залишення цих умов без лікування може призвести до закупорки уретри, що може бути летальним.

 • На додаток до загального огляду ваш ветеринар, швидше за все, проведе аналіз сечі, а також може провести посів сечі та призначити рентген, щоб визначити причину та локалізацію проблеми вашої кішки.
 • Ваш ветеринар, швидше за все, призначить певний тип медикаментозного лікування каменів у нирках. Якщо ветеринар визначить, що у вашої кішки камені в сечовому міхурі, йому, швидше за все, знадобиться операція, щоб або видалити камені, або розбити їх усередині сечового міхура, щоб полегшити їх проходження.
 • Якщо ваша кішка страждала від проблем із сечовивідними шляхами або каменів у сечовому міхурі/нирках, можливо, вона не отримує достатньо води. Завжди переконайтеся, що ваша кішка має доступ до свіжої води (міняється щодня). Ваш ветеринар також може порекомендувати вам давати коту вологий (консервований) корм принаймні 50% часу.

Подивіться на блювоту, діарею та втрату ваги. Деякі коти страждають від запалення вздовж шлунково-кишкового тракту, спричиняючи котяче запальне захворювання кишечника (IBD). Найпоширеніші симптоми IBD включають блювоту, діарею, втрату ваги та млявість. Деякі коти з IBD також відчувають кривавий стілець. Симптоми можуть відрізнятися залежно від того, яка частина шлунково-кишкового тракту уражена. Якщо ваша кішка страждає від будь-якого з цих симптомів, ви повинні якнайшвидше відвезти її до ветеринара.

 • Ваш ветеринар, швидше за все, проведе дослідження крові та калу, щоб визначити, чи викликані симптоми ЗЗК. Крім того, вашому ветеринару також може знадобитися рентгенографія та/або ультразвук, щоб визначити місце ураження вашої кішки.
 • Для лікування IBD ваш ветеринар може призначити вашій кішці кортикостероїди, щоб зменшити запалення та реакцію імунної системи на IBD. Залежно від тяжкості ЗЗК вашої кішки, ваш ветеринар також може порекомендувати курс антибіотиків.
 • Ваш ветеринар може порекомендувати змінити дієту, щоб краще пристосуватися до IBD вашої кішки. Звичайні харчові вимоги для кішок із ЗЗК включають гіпоалергенний котячий корм, а також продукти з високим вмістом клітковини та низьким вмістом жиру.