Скільки океанів на землі – 4 чи 5?

Наукова дискусія про те, чи визнавати існування п’ятого океану тривала не один рік і навіть не одне століття. То чому ж виникла ця суперечка і скільки океанів у світі офіційно визнано?

Скільки океанів на планеті Земля

Ті, чиї шкільні роки минули до 2000 року, були впевнені: океанів на нашій планеті чотири. Це – Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий.

Але 2000-го Міжнародна гідрографічна організація додала до цього списку Південний океан. Він оточує Південний полюс по 60 паралелі.

Проте до остаточного визнання п’ятого океану мало пройти понад 20 років.

Коли і чому виникла суперечка?

Про необхідність позначити Південний океан на картах заговорили ще XVII столітті. Він включав південні області Атлантики, Тихого та Індійського океанів. І мав якийсь материк Південного полюса, на існування якого у своїх записках натякали мандрівники. Деякі картографи навіть стали наносити океан на карти.

А після того, як на початку 1820 відкрили Антарктиду, назва Південного океану стала з’являтися в географічних атласах ще частіше. Океан також називали Антарктичним або Південним Льодовитим.

Відкривачі нових земель вважали, що окреме місце розташування п’ятого океану обумовлено дуже особливими кліматичними умовами та зовсім іншим, ніж в інших частинах Землі, видовою різноманітністю. Також на користь Південного океану свідчила Антарктична циркумполярна течія, що проходить у цій вічній мерзлоті. Власне, ця течія багато в чому визначила контури П’ятого океану. Воно долає 30 тис. км, огинаючи земну кулю між 40 і 50 південної широти, перетинаючи при цьому всі меридіани.

Зрештою, думали прихильники п’ятого океану, чому Північний полюс має свій Північний Льодовитий океан, а Південний полюс свого океану не має?

Через кілька десятиліть після відкриття Антарктиди на засіданні Королівського географічного товариства в Лондоні вирішили наносити об’єкт на всі карти.

Скільки океанів на землі - 4 чи 5?

1937 року цей океан був офіційно визнаний на світовому рівні – Міжнародною гідрографічною організацією. Але у цьому статусі Південний океан проіснував на картах недовго. 1953-го на них залишилися лише чотири океани. Наукове співтовариство знову не дійшло єдиної думки з приводу того, скільки океанів існує на планеті Земля.

Ось чому про Південний океан нічого не чули наші бабусі та мами. У підручниках географії такого не було аж до 2000 року. Картографи другої половини ХХ століття його також ігнорували.

Коли Південний океан знову визнали?

Та ж Міжнародна гідрографічна організація, яка нанесла Південний океан на карти незадовго до Другої світової війни, виступила з аналогічною ініціативою напередодні Міленіуму, як зазначалося вище.

А у 2021 ця ініціатива набула нового розвитку. 8 червня на честь Всесвітнього дня океанів експерти, нарешті, повністю визнали Південний океан.

Протягом 20 років вони відслідковували частоту вживання назви п’ятого океану дослідниками та ЗМІ. І дійшли висновку, що крижаний океан зі своєю специфічною екосистемою, айсбергами та холодними течіями з кожним роком ставав все більш популярним. На цьому фоні дискусії про його право на існування вже здавалися анахронічними.

Тому сьогодні можна сміливо стверджувати, що Південний океан офіційно існує. І повноправно входить до складу Світового океану, що покриває 70,8% поверхні нашої планети.

Тепер залишається дізнатися про п’ятий океан більше. Втім, як і про решту чотирьох океанів Землі.

Південний океан

Як уже зазначили раніше, цей океан є сукупністю частин Індійського, Тихого та Атлантичного океанів, що лежать у холодному поясі Південного полюса. На північному кордоні його не окреслюють ні континенти, ні острови.


Скільки океанів на землі - 4 чи 5?

Площа п’ятого океану, обмеженого берегами Антарктиди на півдні і 60 паралеллю південної широти на півночі, становить 20 327 000 квадратних кілометрів. Берегова лінія Південного океану простяглася на 17968 км. Середня глибина сягає 3270 метрів. А найглибша точка – 8264 м – знаходиться у Південно-Сандвічовому жолобі.

Середня температура води коливається від -2 до 10 градусів за Цельсієм. А в районі 40 ° південної широти гуляють найпотужніші вітри у світі.

Тихий океан

Це найбільший океан з усіх, що існують на нашій планеті. Він охоплює рекордно велику площу, до того ж це найглибший океан у світі. Недаремно його раніше називали Великим океаном.

Тихий океан розташувався між Австралією, Євразією, Північною Америкою та Південною Америкою. На півдні він межує із Південним океаном.

Скільки океанів на землі - 4 чи 5?

Площа Тихого океану – 178684000 квадратних кілометрів. Це на 30 млн км² більше за площу всієї суші нашої планети. Про те, в якій точці Тихий океан досягає найбільшої глибини, відомо всім. Йдеться про Маріанську западину (Маріанський жолоб) глибиною 10 994 м. Це найглибша точка і Тихого, і всього Світового океану.

Тихий океан вважають найтеплішим у світі. Його середня температура сягає 19,4 °С.

Атлантичний океан

Другий за площею та глибиною океан омиває на заході Північну Америку та Південну Америку. На півночі він впритул підходить до Гренландії та Ісландії, а на сході – до Європи та Африки.

Скільки океанів на землі - 4 чи 5?

Площа Атлантики – близько 91660000 км². Цей океан також може похвалитися досить глибокою западиною – жолобом Пуерто-Ріко. Його глибина сягає 8742 метри.

Тоді як середня глибина Атлантичного океану – близько 3736 м-коду. Середня температура води – близько 17 °С.

А ще це найсолоніший океан. Середній рівень солоності води – 35,4 відсотка.

Індійський океан

Назву на честь Індії океан отримав ще за часів Олександра Македонського, у IV ст. до зв. е. Тоді його називали Індікон пелагос.

Це третій за розмірами океан нашої планети. Він розкинувся на площі 76,174 млн квадратних кілометрів. Найглибший його жолоб називається Зондським: його найглибша точка – 7729 метрів. А ось середня глибина океану становить близько 3711 м-коду.

Скільки океанів на землі - 4 чи 5?

На заході Індійський океан межує з Африкою. На півночі – з Азією. У східній частині стикається з Австралією. А на півдні упирається у Південний океан.

Середня температура води – близько 17,3 °С.

Північний Льодовитий океан

Це найменший океан Землі і водночас дуже суворий. Його також називають Арктичним океаном. І зрозуміло чому: він омиває арктичну північ Європи, США та Канади.

Скільки океанів на землі - 4 чи 5?

Північний Льодовитий океан покриває площу 14 750 000 км. Його середня глибина – 1225 метрів. А найглибша точка знаходиться за 5527 м від поверхні, в Гренландському морі.

Середня температура океану влітку – близько 6 градусів за Цельсієм. Взимку – від 0 до -4 °С.

Це також найменш солоний океан у світі. Є у Північного Льодовитого океану ще одна цікава особливість. У його надрах прихована чверть світового запасу чорного золота.