Вітіліго – Які є види вітіліго та як його лікувати?

Вас турбує раптова поява знебарвлених плям на шкірі? Можливо, у вас розвинулося вітіліго, стан, при якому шкіра втрачає свою природну пігментацію. Хоча це не є загрозливим станом, воно може викликати розчарування та стрес.

Розуміння цього захворювання шкіри може дати вам більше можливостей для боротьби з ним. І, на щастя, є доступне лікування, щоб зупинити вітіліго. Давайте обговоримо типи, симптоми та лікування вітіліго тут.

Вітіліго та його різні види

Вітіліго - Які є види вітіліго та як його лікувати?

Вітіліго — це стан шкіри, при якому на різних частинах тіла з’являються плями знебарвленої шкіри. Він має тенденцію зростати та поширюватися, якщо вчасно не лікувати. Вітіліго може вражати не тільки тіло, а й волосся.

Як відомо, пігментація шкіри і волосся визначається відсотком меланіну в організмі. Коли клітини меланіну гинуть на певній ділянці шкіри, ця частина знебарвлюється, викликаючи вітіліго. Цей стан не розрізняє типи шкіри та більш помітний у людей із темнішою шкірою, оскільки плями на них виглядають більш помітними.

Види вітіліго

1. Генералізоване вітіліго:

Генералізоване вітіліго проявляється по всьому тілу. Ви помітите знебарвлені білі плями на кожній частині тіла. Вважається найпоширенішим видом вітіліго.

2. Вогнищеве вітіліго:

Вогнищеве вітіліго — це пляма знебарвленого кольору лише в одній точці всього тіла, яка не поширюється.

3. Сегментарне вітіліго:

Якщо вітіліго обмежене лише однією частиною тіла, наприклад руками або обличчям, воно називається сегментарним вітіліго.

4. Трихромне вітіліго:

Це суміш темної плями знебарвленої шкіри та більш світлої. Ви можете помітити сильно знебарвлену ділянку шкіри на тілі та злегка знебарвлену ділянку поруч із ним.

5. Універсальне вітіліго:

Це тривожний і рідкісний вид вітіліго. Він покриває майже 80% тіла.


Які симптоми вітіліго?

Вітіліго - Які є види вітіліго та як його лікувати?

1. Втрата пігментації шкіри на різних частинах або одній окремій ділянці тіла. Це може бути ваше обличчя, рука або будь-яка частина вашого тіла.

2. Раптове посивіння волосся, вій або брів. Втрата пігментації також може бути помітна на шкірі голови.

3. Зміна кольору всередині рота. У деяких випадках можна помітити зміну кольору в області статевих органів.

Як діагностується вітіліго?

1. Лікар проведе фізичне обстеження, щоб перевірити, чи немає у вас плям на шкірі, що змінили колір.

2. Можуть бути проведені певні аналізи крові для визначення точного стану шкіри.

3. Ваш лікар може також зробити біопсію шкіри та перевірити невеликий шматок шкіри на вашому тілі.

4. Дерматолог також може провести тест лампою Вуда. Тут вашу уражену шкіру піддадуть ультрафіолетовому світлу та перевірять.

Які є варіанти лікування вітіліго?

A. Медикаменти

1. Ліки для перорального застосування:

Існує кілька антибіотиків і стероїдів, які лікарі призначають від вітіліго. Це повільно зменшить пігментацію шкіри та поверне її до нормального тону шкіри.

2. Актуальні креми:

Якщо ви перебуваєте на першій стадії вітіліго, ваш лікар може порекомендувати деякі місцеві креми, щоб уповільнити ріст і, зрештою, зменшити вітіліго. Кортикостероїдні місцеві креми в основному пропонуються лікарем для зменшення пігментації. Але це може мати деякі побічні ефекти, такі як подразнення шкіри, витончення шкіри та раптовий ріст волосся.

B. Хірургія

1. Пересадка шкіри:

Пересадка шкіри – це хірургічний процес для видалення вітіліго. Ваш лікар проведе операцію, щоб видалити знебарвлену шкіру та замінити її здоровою шкірою з іншої частини тіла. Це дорога і трудомістка процедура. Трансплантація шкіри може призвести до таких побічних ефектів, як шкірна інфекція, постійні рубці тощо

2. Трансплантація меланоцитів:

Трансплантація меланоцитів у вашу шкіру є складною та складною процедурою. Лікар спочатку видалив би меланоцити з вашої нормальної шкіри, а потім культивував їх у лабораторії. Коли меланоцити будуть повністю готові, їх пересадять на уражену шкіру, щоб повернути вашій шкірі природний відтінок.

C. Альтернативні методи

1. Терапія депігментації:

Це рекомендується, лише якщо більша частина вашого тіла вкрита вітіліго. Крім того, це вважається останнім варіантом, якщо пероральне та місцеве лікування не допомагає вилікувати вітіліго. Депігментація насправді не зменшує знебарвлення вашої шкіри, скоріше вона врівноважує інші ділянки вашої шкіри відповідно до знебарвленої шкіри.

2. Терапія світлом UVB:

Щоб видалити знебарвлені плями, ваш лікар може запропонувати вам пройти курс ультрафіолетової терапії під наглядом спеціаліста. Під час цієї процедури ваш лікар помістить уражену шкіру під ультрафіолетове світло B і видалить пігментацію. На щастя, ця процедура не має багатьох побічних ефектів.

3. Псорален та ультрафіолетова терапія (ПУВА):

Ця процедура відбувається у дві частини. Спочатку лікар дав би вам таблетку псоралену. Ви можете споживати його або наносити на уражені ділянки шкіри. Далі лікар поставить вашу уражену шкіру під ультрафіолетове світло. Світло б

активуйте таблетку, і вона почне змінювати колір вашої знебарвленої шкіри. Але ПУВА-терапія має багато побічних ефектів, таких як нудота, свербіж і гіперпігментація.

D. Домашні засоби

1. Білоба:

Гінкго білоба – це трава, яка вважається можливим засобом лікування вітіліго. Хоча доказів на підтримку цього твердження небагато, в одному дослідженні трава показала деякі результати відновлення кольору у 10 осіб. Також рослина має протизапальні властивості.

2. Вітамін Е:

Масло вітаміну Е може бути ефективним при вітіліго. Щоденний масаж знебарвлених ділянок шкіри олією вітаміну Е може повільно допомогти їй повернутися до початкового тону шкіри.

3. Фолієва кислота:

Додайте до свого звичайного раціону продукти на основі фолієвої кислоти, такі як шпинат, брокколі та цільні зерна.

Цікаві факти про вітіліго

1. Стрес є тригером вітіліго. Будь-який вид фізичного або емоційного стресу може стимулювати вітіліго.

2. Вітіліго, як правило, з’являється в місцях складок шкіри.

3. Вітіліго може виникнути, якщо ваша шкіра занадто багато піддається сонячному світлу.

4. Це не хворобливий стан. Але шкіра може боліти, якщо у вас вітіліго. Ви можете отримати серйозні сонячні опіки в ураженій області.

Чи є вітіліго спадковим?

Вітіліго може бути спадковим, однак його виникнення не завжди має генетичну природу. Вітіліго може виникнути через різні причини, такі як аутоімунне захворювання , генетична спадковість і нейрогенні проблеми. Дослідження показали, що 30% пацієнтів з вітіліго мають сімейну історію захворювання шкіри. Батьки пацієнтів мають/хворіли на вітіліго або є близькі родичі з цим захворюванням.

Чи може вітіліго поширитися на все тіло?

Так. Він може поширюватися по всьому тілу. Спочатку вітіліго починається з певної ділянки тіла, як-от губи, очі, шия, ноги тощо. Але згодом воно може поширитися на всі частини тіла. Вітіліго зазвичай виникає у віці від 20 до 30 років і повільно наростає. Це може статися незалежно від вашої раси та статі.

Чи поширюється вітіліго на інших?

Ні, вітіліго не заразне. Це помилкова думка, що вітіліго поширюється через фізичний контакт. Але, якщо у вас вітіліго, ви можете бути впевнені, що ви не поширите його на інших.

Вітіліго проти прокази

Вітіліго та проказа — це два дуже різні захворювання шкіри. Проказа – це бактеріальна інфекція, яка викликає появу світлих плям на тілі. З іншого боку, вітіліго — це лише стан, при якому шкіра втрачає меланін і стає пігментованою. Хоча вітіліго зовсім не заразне, проказа все ще має шанс поширитися, якщо людина постійно контактує з хворим на проказу.

Які проблеми пов’язані з вітіліго?

1. Вашій шкірі буде бракувати меланоцитів, через що уражена шкіра стане ще більш чутливою до сонячного світла. Ви можете отримати сонячний опік, коли виходите на сонячне світло.

2. Вітіліго також може викликати проблеми з очима. Сітківка ваших очей може постраждати. Він може запалитися і викликати подразнення. Але серйозних проблем із зором бути не повинно.

3. Вітіліго може бути ознакою основного аутоімунного захворювання. Крім того, люди, які вже мають аутоімунне захворювання, частіше хворіють на вітіліго. Такими аутоімунними захворюваннями є гіпотиреоз, хвороба Аддісона та гніздова алопеція.

4. Людина, яка переживає вітіліго, може мати низьку повагу, оскільки люди можуть висловлювати неприємні зауваження.

Висновок

Вітіліго — це вперте захворювання шкіри, з яким вам може бути важко впоратися. Але єдиний спосіб впоратися з цим – це постійно приймати ліки та мати позитивний настрій. Зазвичай ліки та місцеве лікування потребують часу, щоб показати результати. Якщо стан вашої шкіри не покращується навіть після прийому ліків, поговоріть зі своїм лікарем про інші варіанти лікування. Будьте відкриті під час лікування та не дозволяйте нічого вплинути на вашу самооцінку.