Як і навіщо пити лляне масло і коли від нього краще відмовитися

Воно може зупинити розвиток раку. Але це не точно.

У чому користь лянного масла

Насіння льону – одна з чарівних пігулок дієтичного харчування. До них входить багато білка і клітковини, вітамін В5 і магній, вони допомагають знижувати апетит і сприяють здоровому вазі.

Лляна олія, яку отримують з подрібненого і спресованого насіння, не містить деяких важливих інгредієнтів – наприклад, клітковини або магнію. Але воно теж корисно.

Його основна перевага – високий вміст незамінних жирних кислот омега-3, зокрема, альфа-ліноленової (ALA). Здоровою денною нормою рахується 1 600 мг альфа-ліноленової кислоти для чоловіків і 1 100 міліграм для жінок.

Як і навіщо пити лляне масло і коли від нього краще відмовитися

1. Допомагає знизити рівень «поганого» холестерину

У невеликому досліді добровольці вживали по 10 г лляного або кукурудзяної олії раз в день за вечерею. Вчені виміряли рівень холестерину в їх крові перед початком експерименту і через 12 тижнів. У тих, хто пив кукурудзяна олія, кількість «поганого» холестерину, здатного осідати на стінках судин у вигляді небезпечних холестеринових бляшок, не змінився. А ось у тих, хто вживали лляне – значно знизилося.

2. Бореться з раком

Такий результат показали досліди проведені на тваринах. Альфа-ліноленові кислоти, що входять до складу лляної олії, пригнічують розвиток ракових клітин. А то і зовсім сприяють їх загибелі – зокрема, при раку молочної залози.

Клінічні випробування на людях в необхідних обсягах ще не проводилися, але перспективи, на думку вчених, виглядають багатообіцяючими.

3. Покращує стан шкіри

Знову-таки проводили дослідження на тваринах. У мишей, які страждають від атопічного дерматиту, через три тижні щоденного прийому лляної олії практично зникли неприємні симптоми: свербіж, набряк, почервоніння.

Випробування за участю 13 жінок теж показало, що стан шкіри покращився: вона стала більш гладкою, зволоженою, менш чутливою до подразнень.

4. Знижує ризик розвитку діабету

Тут теж результати неоднозначні, але перспективні. Вчені вивчили, як впливає масло і насіння льону на рівень цукру в крові у людей в переддіабетичного стані. Виявлено, що у тих, хто вживав по 13 г лляного насіння щодня протягом 12 тижнів, рівень цукру значно знизився – та ризик виникнення діабету став менше. А ось у тих, кому давали в два рази більше льону – по 26 г кожен день, залишився без змін.

З чим це пов’язано, поки не ясно. Дослідники продовжують вивчати виявлення закономірності.

5. Бореться з запальними процесами в організмі

Протизапальний ефект лляної олії помічений у людей, які страждають від ожиріння.

Дослідження на тваринах також підтверджують така дія лляної олії. Це важлива властивість, адже саме хронічні запальні процеси нерідко відповідають за розвиток ожиріння, діабету, хвороб серця, ревматоїдного артриту, астми. Однак вчені визнають, що потрібне додаткове і більш масштабне вивчення даного питання.

6. Підтримує здоров’я серця і серцево-судинної системи

Це досягається різними шляхами. Наприклад, дослідження показало що досить пити столову ложку льняного масла кожен день протягом 12 тижнів, щоб відчутно знизити тиск при гіпертонії.

Також лляне масло покращує еластичність судин, а це теж особливо важливо для гіпертоніків.

7. Допомагає при запорах і діареї

Ці порушення здаються протилежностями, але лляне масло покращує стан при обох. По крайній мірі, у тварин – мишей і кроликів.

Як і навіщо пити лляне масло і коли від нього краще відмовитися

Для кого лляне масло шкідливо

Як і користь, потенційна шкода від лляної олії ще недостатньо вивчена. Передбачається, що воно безпечне для більшості дорослих людей, якщо не пити його понад 30 г в день.

Однак є ситуації, коли від лляної олії краще відмовитися:

  • Вагітність. Воно може збільшити ризик передчасних пологів, якщо пити його в другому або третьому триместрі.
  • Дитячий вік. Медики припускають, що лляне масло для дітей безпечно. Але все ж краще не приймати його без консультації педіатра.
  • Грудне годування. Майже немає досліджень про те, як лляне масло, яке п’є мати, може вплинути на її немовляти. Тому лікарі рекомендують не вживати масло.
  • Порушення згортання крові. Лляна олія може збільшити ризик сильної кровотечі.
  • Майбутні хірургічні операції. Через підвищення ризику кровотеч відмовтеся від масла як мінімум за два тижні до операції.

Як приймати лляне масло

Досить 1 столової ложки в день. Можна пити масло в чистому вигляді або заправляти салати.

Але, з огляду на можливі побічні ефекти, обов’язково проконсультуйтеся з терапевтом. Лікар допоможе підібрати правильну дозу, що відповідає вашому способу життя і особливостям здоров’я.

  • Як і навіщо пити лляне масло і коли від нього краще відмовитися

    Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts